Jak správně nakládat se starými pneumatikami?

Je to sice smutné, ale bohužel nejspíše každý z nás již v životě na své procházce v přírodě, resp. na louce či v lese potkal černou skládku ověnčenou odhozenými pneumatikami. Vytváření černých skládek je ale přestupkem, a tudíž nelegální nakládání s nimi je pokutováno

Mimo jiné je to proto, že pneumatiky obsahují značné množství látek, z nichž některé jsou silně toxické a jsou tedy nebezpečným odpadem. Tyto toxické a nebezpečné látky pak samozřejmě v přírodě zůstávají a kromě toho po dlouhá léta krajinu hyzdí.  Použité pneumatiky tedy v žádném případě NEPATŘÍ do přírody, ale NEPATŘÍ ani do komunálního odpadu (černých kontejnerů)!

Použité pneumatiky jsou výrobkem, který podléhá zpětnému odběru. Tudíž jakmile doslouží, lze je odevzdat na místě zpětného odběru, kam PATŘÍ. Povětšinou jsou těmito místy zpětného odběru pneumatik autoservisy a místa prodeje pneumatik.

Sběrná místa pro pneumatiky najdete v seznamu MŽP (Ministerstvo životního prostředí) anebo v mapě míst zpětného odběru pneumatik, kolektivního systému ELTMA. Tento systém disponuje téměř 3900 místy zpětného odběru, kam mohou koneční uživatelé bezplatně pneumatiky odevzdat.

Jen pro představu – v roce 2022 bylo zpětným odběrem sebráno bezmála 54 400 tun opotřebovaných pneumatik! Což představuje téměř 82 % hmotnosti pneumatik, které byly uvedeny na trh.

CO LZE VYROBIT Z RECYKLÁTU PNEUMATIK?

Výsledkem recyklace pneumatik je jednak ocel, která se zpracovává v metalurgickém průmyslu. A hlavně gumová drť. Ta musí být kvalitní, bez nečistot, a vyrobit z tohoto materiálu lze např. podlahové krytiny, protihlukové desky, obklady do stájí, izolace pro odhlučnění kolejí či produkty pro městské mobiliáře nebo ji lze využít jako filtrační materiály anebo jako mulčovací materiál.

Věděli jste, že pneumatika byla vynalezena doktorem Dunlopem kolem roku 1887. Skládá se z několika vrstev ze směsi pryže, přírodních vulkanizovaných a syntetických kaučuků, antioxidantů, sazí a dalších přídavných materiálů. Kromě toho mají pneumatiky textilní a ocelovou výstuž.

Sdílet tento příspěvek

Související články