KAM VYHODIT JEDNORÁZOVÉ „PAPÍROVÉ“ KELÍMKY?

U papírových kelímků je použita vrstva, která zajišťuje jejich nepropustnost. A bohužel tato vrstva kelímků představuje v běžné papírenské recyklaci v ČR problém – pokud by se měly recyklovat jako součást sběrového papíru, pak by příměsi bohužel dávaly vzniknout nekvalitnímu papíru, který by jen těžko hledal uplatnění. Právě proto musí takové kelímky skončit ve směsném komunálním odpadu, kde mají však možnost být dále využity energeticky (zařízení pro energetické zpracování odpadu – „spalovny“)

Papírové kelímky s plastovou povrchovou úpravou (viz foto č. 1) tedy NEPATŘÍ do modrého kontejneru, ale PATŘÍ  do černého kontejneru.

Papír společně s polyethylenovou, tedy plastovou vrstvou tvoří kompozitní obal, který PATŘÍ do směsného odpadu (černých kontejnerů).

Stejně tak do směsného odpadu PATŘÍ kelímky vyrobené z lakovaného papíru nebo s voskovanou povrchovou úpravou.

Další variantou jsou tzv. termopapírové kelímky, které mohou mít více vrstev kvalitního papíru, a jsou tak vhodné na horké nápoje. I tyto kelímky PATŘÍ do směsného odpadu.

A CO JEDNORÁZOVÉ PLASTOVÉ KELÍMKY – KAM S NIMI?

Tak tady je řešení třídění jednoduché – jednorázové kelímky (viz foto č. 2) jsou vyrobené z plastu, (PET plast, polypropylen), případně pokud se jedná o kelímky z polystyrenu (měkký, tvrdý), tak PATŘÍ do sběrných nádob na plastový odpad.

Sdílet tento příspěvek

Související články