Věděli jste, že použité baterie představují nejenom nebezpečný odpad, ale i cennou komoditu? Z jedné tuny baterií lze přitom znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. Využitelnost takto získaných kovů je velmi široká od výroby turbín, kovových konstrukcí, akumulátorů, elektrických vodičů a chladičů, střešních okapů, popelnic, autobaterií, nástrojové oceli, dobíjecích i běžných baterií, sklokeramických varných desek, až po příbory, CD/DVD disky, mince, kosmetiku nebo šperky.
Např. jenom zinek z 10 kilogramů odevzdaných baterií přitom může posloužit k výrobě mosazi pro jeden saxofon.
Kam odnést použité baterie?
Vybité baterky můžete odnést rovnou do obchodu, kde jste je koupili, respektive na místo, kde se baterie prodávají. Každý jejich prodejce má totiž ze zákona povinnost zřídit sběrné místo přímo v obchodě – většinou ho najdete u vstupních dveří v podobě větší krabice s otvorem na vhození baterií. V Mostě jsou navíc i místa, která jsou mimo obchody, kde můžete použité baterie odložit. Jsou například v Městské knihovně Most, v Penzionu pro seniory v Komořanské ulici, v budově Stavebního bytového družstva Krušnohor, či na Magistrátu v Mostě.
Pro představu… nádoba, která je umístěna ve vstupních prostorách Magistrátu města Mostu, byla letos v březnu zaplněna 31,8 kilogramy použitých baterií a teď v srpnu dokonce množstvím o váze 32,8 kg! Prozatím tedy skoro 65 kg nebezpečného odpadu, který neskončil v černém kontejneru na směsný komunální odpad. Navíc odpad, který se dá zrecyklovat a následně znovu využít.