Nápojové kartóny

Známé jako „krabice“ nebo „tetrapaky“ na mléko, džusy nebo víno. Separace tohoto druhu odpadu se v městech napříč republikou řeší různě, resp. se vhazují někde třeba do oranžových kontejnerů (třeba v Praze) a někde do žlutých.

U nás v Mostě se nápojové kartóny vhazují do žlutých kontejnerů na plasty. Je to možné díky tomu, že třídící linka umí od sebe plast a nápojové kartony hravě oddělit a tak nemusí být na kontejnerových stanovištích po městě další kontejner speciálně na tento druh odpadu.

Nápojové kartóny (tetrapaky) jsou vyrobeny z několika druhů materiálů. Obsahují zpravidla plastové folie, kovové folie a z největší části papír (až 75 %). Papírová vlákna obsažená v nápojových kartonech jsou dlouhá a kvalitní, proto je vhodné je dále recyklovat. Papír dodává obalu pevnost. Polyetylen nepropouští vodu ani mikroorganismy. Hliník pak dokonale chrání obsah obalu před světlem.

Nápojové kartóny je potřeba před vytříděním řádně sešlápnout. Nemusejí se vymývat, stačí pořádně vyprázdnit, při delším skladováním v domácnosti doporučujeme vypláchnutím malým množstvím vody. Nevadí na nich ani plastová víčka.

Do nádob na nápojové kartóny NEPATŘÍ „měkké“ sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujeme sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.

Věděli jste, že obal Tetrapak je původně dílem stejnojmenné švédské firmy (založené v roce 1951) a nápad jejího zakladatele Rubena Rausinga. I když první patent na obal podobného typu byl v USA přidělen už v roce 1915?

Sdílet tento příspěvek

Související články