Víte, že použité jedlé oleje a tuky se také dají recyklovat?

Prakticky všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti lze recyklovat a můžou tak znovu posloužit. Stačí je slít do obyčejné PET láhve a odnést do některého z 30ti kontejnerů umístěných po Mostě, jejichž počet budeme postupně rozšiřovat. Tříděním olejů předcházíme ucpání odpadního potrubí a navíc pomáháme šetřit životní prostředí!

Kontejnery, do kterých lze v Mostě tento druh odpadu vhazovat, jsou menší, než klasické „popelnice“, mají černou barvu a kulatý otvor na vhazování (viz. foto). Mapa umístění odpadových nádob v Mostě.

Do kontejnerů na třídění oleje PATŘÍ veškeré jedlé tuky a oleje. Klasický řepkový nebo slunečnicový, který má v kuchyni každý, také olivový, sójový, palmový, lněný, sezamový – zkrátka jakýkoliv jedlý olej. Stejně tak lze třídit i tuky jako máslo, sádlo, margaríny, ztužené rostlinné tuky na smažení. Naopak do kontejnerů na oleje rozhodně NEPATŘÍ technické nebo motorové oleje.

Upotřebené jedlé oleje a tuky je možné do kontejnerů ukládat pouze v uzavřených plastových nádobách,  ideálně v PET lahvích z důvodu následné manipulace, v žádném případě však NE ve skleněných lahví, kdy hrozí rozbití nádoby, poranění a rozlití obsahu.

Vytříděný olej prochází několikastupňovým procesem, při kterém je vyčištěn od zbytků potravin, přepálených částeček, zbytkové vody. Takto vyčištěný olej putuje k dalšímu zpracování v průmyslu, především v petrochemickém. Vznikají z něj např. biopaliva druhé generace.

Pro představu… v Mostě bylo v roce 2022 vytříděno celkem 2981 litrů použitých jedlých olejů a tuků. V letošním roce je k červnu vytříděno už 1902 litrů, což ukazuje na vzrůstající tendenci, kdy by se celkové vytříděné množství na konci tohoto roku mohlo dostat na skoro 4000 litrů, což by představovalo o 1000 litrů větší vytříděnost olejů než v roce 2022. Nicméně je vidět, že i ve třídění tohoto druhu odpadu se zlepšujeme. Děkujeme.

Sdílet tento příspěvek

Související články